Dieta Kapuściana

Plotka głosi, że to właśnie dieta kapuściana pozwoliła zrzucić zbędne kilogramy byłemu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu. Z tego powodu często bywa ona nazywana dietą prezydencką. Powstała ona dwie dekady temu, opracowana przez lekarzy jako część szpitalnego menu, przeznaczonego dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi.

Dieta kapuściana to monodieta, co oznacza, że opiera się przede wszystkim na jednym składniku. Co prawda możliwe jest też spożywanie innych produktów niż kapusta, ale ich zróżnicowanie jest bardzo ograniczone. Dieta jest kontrowersyjna, ale przynosi zdumiewające efekty, toteż stale cieszy się niesłabnącą popularnością.

Dietę prezydencką zalicza się do diet błyskawicznych, gdyż umożliwia pozbycie się sporej ilości kilogramów w krótkim okresie czasu. Według najbardziej optymistycznych szacunków dzięki diecie błyskawicznej można schudnąć o 8 kg w ciągu siedmiu dni! Cała dieta trwa tydzień i nie wolno jej przedłużać, ponieważ wówczas łatwo o wyniszczenie organizmu i anemię.

Tajemnica diety prezydenckiej tkwi w zupie kapuścianej. Trzeba ją spożywać codziennie, w nieograniczonej ilości, ponieważ paradoksalnie im więcej kapuśniaka zjemy, tym więcej uda nam się schudnąć.  Kapusta jest bardzo niskokaloryczna, reguluje procesy trawienne, przyspiesza przemianę materii i stanowi bogate źródło błonnika, który wypełnia żołądek i w ten sposób częściowo hamuje głód.

Poza kapustą dopuszczalne jest spożywanie kilu innych rodzajów pożywienia, m.in. owoce, warzywa, mleko, zielona herbata, brązowy ryż i soki owocowe.

Bardzo duże ograniczenie rodzaju spożywanych posiłków powoduje, że jest to dieta bardo monotonna i ławo się do niej zniechęcić.  Ponadto dostarcza organizmowi mało witamin i składników mineralnych, toteż podczas jej stosowania trzeba zachować szczególną ostrożność, a najlepiej przyjmować wówczas wielowitaminowe suplementy diety.

Mogłoby się wydawać, że monotonia w żywieniu szybko zniechęca do dalszego kontynuowania diety, ale wystarczy tylko odrobina silnej woli, aby osiągnąć niesamowite rezultaty. Poza tym fakt, że w pierwszych dniach następuje szybki ubytek masy ciała, motywuje dodatkowo.

Diety kapuścianej nie wolno gwałtownie zakańczać. Powrócenie z dnia na dzień do swoich dawnych nawyków żywieniowych jest najprostszą drogą do efektu jo-jo, ponieważ organizm musi mieć czas, aby na nowo dostosować się do większej ilości dostarczanych mu kilokalorii. Zaleca się stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków, o 200 kcal na dzień.

Diety kapuścianej nie mogą stosować osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania, niedokrwistość, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

2 odpowiedzi na Dieta Kapuściana

  1. Ewa Opalińska pisze:

    witam, kapsulki kapuściane biorę już drugi tydzień i mam problem ,nie jem bialego pieczywa,produktów mącznych staram się jak najmniej słodyczy, piję dużo wody, zielonej herbaty , mam dużo ruchu i nie schudłam ani grama

  2. Ewa Opalińska pisze:

    zapomniałam,a w dodatku mam problemy z wypróżnianiem się,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *